Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Historia kieliszka do wódki

Kieliszki do wódki towarzyszą nam całe życie. Najpierw kojarzą się z przyjęciami organizowanymi przez rodziców. Polska wódka elegancko w nich wygląda i cieszy się dużym zainteresowaniem gości. Z czasem sami po nie sięgamy podczas studenckich imprez, rodzinnych wesel, czy własnych domowych przyjęć. Historia kieliszka do wódki sięga XVI wieku. Choć wraz z biegiem czasu zmieniają się gusta i preferencje wyboru trunku, to jedna zasada pozostaje niezmienna. To, czy dany napój będzie nam smakował, zależy od tego, w jakim szkle go podamy. Dobrze dobrane kieliszki do wódki, wina białego, czy wina czerwonego, mają ogromne znaczenie. Kieliszki kryształowe sprawdzą się na eleganckie przyjęcia. Kieliszki na nóżce, wykonane z cienkiego szkła, pokochają dobre wino, a z kolei małe kieliszki do wódki będą obowiązkowym elementem każdego barku. Kieliszki dobrej jakości to wspaniały pomysł na prezent ślubny, urodzinowy, czy imieninowy.

Krótka historia szkła do alkoholi, czyli kiedy pojawiły się kieliszki do wódki

To, z czego pijemy nasze trunki, ma ogromne znaczenie. Rodzaj szkła wpływa na aromat i końcowy odbiór kubków smakowych. Liczy się smak, zapach, ale także wygląd naczynia. Istotne jest to, jak zbudowana jest szklanka, czy literatka. Odpowiednia konikówka, szklanka do whisky, czy kufel do piwa także mają znaczenie. Wódka, potocznie nazywana gorzałką, pojawiła się w Polsce około XVI wieku, choć same kieliszki do wódki miały swoją premierę odrobinę później. Wódkę pili niemal wszyscy. Początkowo trunek spożywano w metalowej czarce i trwało to aż do końca XVIII wieku. W tamtych czasach nie było mowy o piciu wódki z kieliszków wykonanych ze szkła albo kryształu.
Sam trunek początkowo miał by produktem leczniczym, jednak tradycja picia wódki zagościła się na dworach bardzo szybko. Z czasem zaczęły działać gorzelnie, a każda dobra Pani domu miała polską wódkę i zestaw kieliszków. Z czasem drewniany kubeczek zaczęły zastępować szklane kieliszki na nóżce. Małe dzieła sztuki, które zaczęto ozdabiać ornamentami, złoceniami, a także herbami. Ten zwyczaj zachował się do dziś. Wciąż możemy, na zakupionym szkle, wygrawerować na przykład życzenia dla swoich najbliższych. Kieliszki do wódki służyły także do konsumpcji innych napojów alkoholowych, domowych nalewek i pysznych likierów. Postawione na stole kieliszki zwiastowały nadchodzącą dobrą zabawę do białego rana.

Kieliszek, który doskonale znamy z wznoszenia toastów

W okolicach XIX wieku na rynku duża popularność zyskały literatki. W tym samym czasie rozpoczęto także produkcję kieliszka do wódki, który pozbawiony był już nóżki. Wykonany z cieniutkiego szkła, tak bardzo przypadł do gustu, że został z nami już na zawsze. Od wielu lat cieszy się ogromną i niesłabnącą popularnością. Zamiast nóżki został wyposażony w grubą warstwę szkła u podstawy, która zapobiega szybkiemu ociepleniu się trunku. Doskonale wiemy, że nie ma nic gorszego, niż ciepła wódka. Dlatego zawsze trzeba podawać ją odpowiednio schłodzoną, a przydadzą się do tego, dobrej jakości kieliszki do wódki.

Sprawdzą się kieliszki na nóżce oraz nowoczesne kieliszki z grubym dnem. Wraz z biegiem czasu pojawiały się także różne wielkości tego szkła. Te najmniejsze mają niewiele ponad dwadzieścia mililitrów, a z kolei największe zbliżają się do około stu mililitrów. Najczęściej na stołach goszczą popularne pięćdziesiątki. Kieliszki do wódki są dziś obowiązkowym elementem domowego, ale także profesjonalnego, gastronomicznego szkła. Znajdziemy je w każdej firmie cateringowej, na każdej sali weselnej, a także w każdej domowej szafce na szkło.