Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Wyjazd integracyjny dla zespołu — jak go zorganizować? Poradnik

Jednym ze sposobów zwiększania motywacji pracowników do pracy oraz zaangażowania jest organizacja nieformalnych spotkań i wyjazdów integracyjnych. Poznaj najlepsze propozycje na tego rodzaju wydarzenia, dzięki którym wzmacnia się relacje w zespole oraz przyczynia do rozwoju jego członków.

Jakość wyjazdu integracyjnego

Aby wyjazd integracyjny był udany, warto zadbać o odpowiedni harmonogram zajęć, które pozwolą zespołowi jakościowo spędzić czas. Warto, aby już samo miejsce, do którego wybiera się team firmowy, było atrakcyjne i dobrane pod kątem zainteresowań i upodobań członków zespołu. Bardzo dobrym pomysłem jest wybór miejsca, które zapewnia zarówno spokój i komfortowe warunki, jak i bliskość do ciekawych atrakcji. Można więc zanocować w wiejskiej agroturystyce, gdzie dni będą płynęły zupełnie innym rytmem niż w trakcie pracy w biurze, a na wyciągnięcie ręki będą ciekawe elementy przyrodnicze, których nie da się znaleźć w mieście. Podczas wyjazdu dobrze jest zapewnić zespołowi kilka wycieczek i opcji spędzenia wspólnie czasu – niech to będzie wypad na żagle, jazda konna lub turniej gry w siatkówkę. Zimą świetnie sprawdzi się kulig śnieżny, wyjście na lodowisko czy wspólny czas w termach górskich. Warto zauważyć, że podczas takiego wyjazdu można część czasu przeznaczyć na doskonalenie umiejętności wśród uczestników wyjazdu. Dobrze sprawdzają się wszelkie szkolenia dotyczące umiejętności interpersonalnych. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu czasu wolnego i luźniejszych momentów, które będą sprzyjać relaksowi.

Szkolenie na wyjeździe integracyjnym

Dobra organizacja wyjazdu integracyjnego dla zespołu zależy od specyfiki prowadzonej firmy, branży, w której działa czy od charakteru stanowisk, jakie zajmują poszczególni pracownicy. Szkolenia, które zostają zorganizowane podczas takiego wydarzenia, powinny dawać wiedzę i realne umiejętności, które członkowie zespołu mogą wykorzystywać w ramach realizacji zawodowych obowiązków. Najczęściej są to szkolenia otwarte, miękkie, które mają uniwersalny charakter.

Organizatorzy szkolenia powinni uwzględniać ewentualne braki w zespole, które należy niwelować, aby praca mogła przebiegać jeszcze lepiej. Bardzo często uwagę zwraca się na poprawę współpracy zespołowej, zdrową rywalizację czy współzawodnictwo w ramach osiągania wspólnych celów firmy. Często w ramach tego typu szkolenia przeprowadzane są ćwiczenia praktyczne, takie jak gry zespołowe, czy wspólna aktywność sportowa, która pomaga zniwelować napięcie w zespole i pokazuje, jak może wyglądać zdrowa rywalizacja. Innym sposobem może być przeprowadzenie na przykład warsztatów kulinarnych lub tworzenia rzemiosła. Podczas takich zajęć w niezwykle miłej atmosferze, która sprzyja współpracy, pracownicy mogą nauczyć się wiele o sobie i własnych sposobach radzenia sobie z nowymi sytuacjami. Być może w ramach obserwacji działań teamu, uda się wyłonić nowe talenty lub zauważyć ciekawe cechy charakteru osób, które dotychczas ich nie wykazywały podczas codziennej pracy.

Spotkania typowo integracyjne i wartość dodana

Pracownik, któremu oferuje się atrakcyjne przeżycia, znacznie bardziej docenia pracę w danej firmie. Właśnie dlatego dobrym pomysłem na integrację zespołu jest wspólna gra w paintball, żeglowanie, zabawy plenerowe, a nawet impreza towarzyska w godzinach wieczornych. Najlepsza wódka i wyborne jedzenie mogą być tylko dodatkiem, bo kluczowe znaczenie podczas takich spotkań ma wspólna zabawa, możliwość lepszego poznania się czy budowanie tych bardziej prywatnych więzi. Ogromne znaczenie dla uczestników wyjazdu ma możliwość oderwania się od codziennych obowiązków i to nie tylko tych zawodowych, odprężenie i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu.