Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Kieliszki do wina – wszystko, co musimy wiedzieć

węgrzyn

Najważniejszą częścią kieliszka jest jego czasza. Co oczywiste czerwone wino pijemy z kieliszków o pękatych, okrągłych czaszach. Oprócz ozdobnego, ich duży rozmiar ma także czysto praktyczny cel. Służy bowiem do odpowiedniego zamieszania naszym trunkiem. Czasza powinna więc być na tyle pękata, aby można było zakręcić trunkiem bez niebezpieczeństwa rozlania go. Służy to napowietrzeniu naszego wina, a tym samym wydobyciu z niego całego bukietu najróżniejszych aromatów.

Do białego wina wybrać powinniśmy kieliszki z czaszami wysokimi i wąskimi. Wysmukła czasza lepiej bowiem kompresuje delikatną woń wina. Osobną kwestią są wina musujące. Kieliszkiem, którego użyć powinniśmy w takim przypadku będzie ten o smukłej i wysokiej czaszy. Jej krawędź powinna lekko odchylać się na zewnątrz. Powinna więc przybrać kształt dzwonka. Taka konstrukcja spowalnia uciekające bąbelki. Podsumowując, należy bezwzględnie trzymać się reguły stosowania kieliszków z pękatymi czaszami do czerwonego, oraz wysmukłymi – do białego wina.

Jaka grubość szkła?

Kolejną kwestią, którą powinniśmy poruszyć w niniejszym artykule jest grubość szkła, z którego wykonane są kieliszki. Należy bowiem wiedzieć, że, aby w pełni móc delektować się winem przy rodzinnym stole, wybierać powinniśmy zestawy wykonane z możliwie cienkiego szkła. Ma to ogromne znaczenie podczas degustacji. Szkło powinno być na tyle cienkie, by można je było ogrzać ciepłem swej dłoni. Uwalnia się wtedy wyjątkowy bukiet aromatów. W przypadku czerwonego wina – zależy nam jednak na tym, by pozostało ono chłodne. Wybrać powinniśmy wtedy kieliszki o długiej, smukłej nóżce. Tyczy się to przede wszystkim wielu gatunków białego wina.

Przezroczyste i barwione szkło kieliszków

Jeżeli zaś chodzi o barwę szkła, to kolorowe kieliszki z pewnością mają swój urok. Wielu znawców woli jednak pić ten napój z przezroczystych naczyń. Tyczy się to zwłaszcza czerwonego wina. Pozwala im to bowiem na ocenienie barwy trunku. Zdradzić to może z kolei wiele jego cech. Można wyczytać takie tajniki, jak dany szczep, czas leżakowania, a nawet technikę wiwifikacji. Ma to szczególne znaczenie podczas degustacji.

Podsumowanie

Wiedza o kieliszkach do wina nie jest bynajmniej snobizmem. Ma bowiem swoje odzwierciedlenie w wymiarze czysto praktycznym, czego przykładem jest choćby przedstawiona powyżej wielkość czaszy. Wiedza ta z początku wydaje się rozległa i złożona. Jeśli jednak przyjrzymy się jej uważniej, to z na pewno docenimy zawartą w niej elegancję. Otworzy nam to drogę do delektowania się rozmaitymi smakami.

Jeśli chcemy więc wybierać spośród wysokiej jakości kieliszków do wina, to zdecydować się powinniśmy na znany i doceniony sklep internetowy. Dobrym przykładem takiego jest Prymus AGD.