Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Limonka. nieodłączny składnik naszych ulubionych drinków

limonka

Limonka nieodłączny towarzysz wielu drinków

Limonka to owoc, o którym można by mówić wiele. Można by skupić się na nim jako składniku drinków, ale można też wspomnieć o innych jego zastosowaniach w kuchni. Warto też wspomnieć o pewnych jej medycznych właściwościach, o których pewnie nie każdy wie. Jakie tajemnice skrywa w sobie ta pyszna zielona kuleczka?

Najpopularniejsze drinki z limonką

Limonka jest składnikiem wielu popularnych drinków. Nie trzeba chyba mówić o mojito, które nie tylko króluje we wszystkich klubach, ale też jest częstym sposobem na orzeźwienie w domowym zaciszu. Inne napoje alkoholowe, gdzie wykorzystamy tego cytrusa to chociażby caipiroska i gimlet. Potencjał limonki jako składnika drinków mówi sam za siebie. Smak tego owocu idealnie pasuje do orzeźwiającego napoju i komponuje się z wieloma innymi składnikami jak na przykład mięta.

Jak kroić limonkę?

Kiedy chcemy zrobić sobie drinka z limonką, to czasami pojawia się problem. Zastanawiamy się, jak obrać i pokroić limonkę, a do głowy nam przychodzą różne metody. Wycisnąć jak cytrynę? Obrać i pokroić na plasterki? Może pokroić na kawałki razem ze skórką?

Pamiętajmy, że najpierw trzeba zadbać o to, żeby limonka była miękka. Jeśli mamy do czynienia z twardym cytrusem, to może być problem z odseparowaniem soku od skórki. Jeśli więc wpadła nam do ręki twarda limonka, to musimy najpierw ją nieco poturlać.

Warto też poznać znaczenie słowa Albedo. Nazwa ta oznacza gorzką skórkę, którą znajdziemy w dwóch obszarach owocu. Jeden znajduje się na samym środku, czyli w tak zwanym kręgosłupie, a pozostałe to boczne części zaraz przy skórce. Jeżeli tę białą część umiejętnie wytniemy, to będziemy mieć pewność, że nasz drink nie będzie miał niepotrzebnego gorzkiego posmaku.

Medyczne zastosowanie limonki

Swego czasu badacze z Uniwersytetu Hopkinsa przeprowadzili kilka eksperymentów na limonce. Chodziło o znalezienie sposobu na zwalczanie bakterii E.Coli a także bakteriofagi MS2. Podczas przeprowadzonych badań sok z limonki całkiem skutecznie niszczył te bakterie. Nie oznacza to oczywiście, że owoc można stosować jako lekarstwo, ale pewien potencjał jest. Po przeprowadzeniu eksperymentu badacze byli zgodni, że sok z limonki radzi sobie w tej kwestii lepiej od promieni słonecznych.