Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Ocet winny – jak powstaje i jakie ma walory?

Ocet można zaliczyć do najstarszych produktów związanych z fermentacją. Historia zawiera wiele udokumentowanych informacji poświadczających, że zaliczał się on do popularnych przypraw już w starożytnej Babilonii. Poza tym używano go jako konserwantu i napoju bezalkoholowego. Natomiast w ludowej medycynie był stosowany jako skuteczny środek na różnorakie infekcje. Jak powstaje ten produkt spożywczy? I jakie zastosowanie ma w dobie obecnej?

Twórcza fermentacja

Ocet winny jest efektem fermentacji w winach białych i czerwonych. Przebiega on w dwóch etapach. W pierwszej fazie dochodzi do fermentacji alkoholowej, podczas której cukier zawarty w owocach przekształca się w alkohol w warunkach beztlenowych. W drugiej fazie powstały alkohol przeradza się w kwas octowy, którego stężenie waha się zazwyczaj od 2 do 11 procent. Stężenie to jest uzależnione od ilości cukru znajdującego się w owocach oraz długości procesu fermentacyjnego. Im dłuższy jest proces, tym produkt końcowy będzie miał większe stężenie i bardziej kwaśny smak. Jeśli ma miejsce krótka fermentacja, to ostateczne stężenie octu winnego będzie niższe, a smak słodszy.

Zgrabna sylwetka i odmłodzone ciało

Ocet powstały z wina białego lub czerwonego – https://ecowybrane.pl/pl/menu/oliwy-oleje-octy/ocet-winny-bio-4443 posiada wiele zalet zdrowotnych, mimo że nie zawiera w sobie minerałów i witamin. Dzięki niskiej zawartości kalorii oraz braku tłuszczów idealnie się nadaje dla osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów. Warto przy tej okazji dodać, że ocet winny przyspiesza przemianę materii i hamuje apetyt. Jego atutem jest także działanie bakteriobójcze. Dzięki temu, że produkt ten posiada silny przeciwutleniacz o nazwie resweratrol, spowalnia procesy starzenia się skóry. Przy tym redukuje powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Znakomity konserwant

Ocet winny posiada w sobie składniki, które obniżają ciśnienie krwi. Dodatkowo utrzymuje właściwą równowagę ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych, a także ma korzystny wpływ na regulację kwasowo-zasadową organizmu, potrzebną do odpowiedniej kurczliwości mięśni. Niektóre badania pokazują, że spożywanie octu winnego obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu. Podstawowa substancja, która jest zawarta w tym produkcie i nosi nazwę kwasu octowego, może skutecznie zwalczać szkodliwe bakterie oraz przeciwdziałać ich rozwojowi. Jest to także znakomity konserwant żywności, a badania pokazują, że jest on w stanie powstrzymać rozwój takich bakterii jak E. Coli w żywności. Warto dodać, że ocet ten jest również wykorzystywany jako dodatek do produkcji kosmetyków.