Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Piwo bezalkoholowe – co powinniśmy o tym wiedzieć?

piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe – wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć

Piwo bezalkoholowe kryje wiele tajemnic, przez co powstało o nim kilka mitów. Dla jednych jest to najgorsza możliwa podróbka „prawdziwego” piwa, a dla innych świetna bezalkoholowa alternatywa. Zwłaszcza dla kierowców lub osób, które z różnych przyczyn nie mogą spożyć alkoholu. Jaka jest cała prawda o piwie bezalkoholowym i czym tak naprawdę różni się od zwykłego piwa? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Jak smakuje piwo bezalkoholowe?

Zdarza się, że niektórzy uważają, że piwo bezalkoholowe nie ma smaku. Że smakuje jak woda albo jakieś rozrzedzone zwykłe piwo. Jest to kompletna bzdura, gdyż sam fakt zawartości alkoholu w piwie nie ma wpływu na jego walory smakowe. Nie chodzi oczywiście o posmak alkoholu, który w piwie jest wyczuwalny (zwłaszcza w mocniejszym), ale pozostałe walory.

Piwo bezalkoholowe jest warzone w bardzo podobny sposób do zwykłego piwa. Walory smakowe tego trunku oceniamy przez wzgląd na goryczkę i słodowatość. Dlaczego więc miałby nasz napój tracić na wartości ze względu na brak alkoholu? Oba te kryteria mają ścisły związek z procesem warzenia i w żaden sposób wpływa na to zawartość alkoholu.

Są takie piwa, które kojarzą się z wysoką zawartością alkoholu. Chodzi tutaj np. o portera albo IPA. Wydaje nam się, że wyrażenie „bezalkoholowe IPA” albo „bezalkoholowy porter” to oksymorony. W rzeczywistości ponownie to nie alkohol jest wyznacznikiem tego, czy piwo jest porterem czy innym gatunkiem. Na wszystko składają się poszczególny kroki – bardzo istotne – w procesie warzenia. Można więc powiedzieć, że zawartość alkoholu jest tylko dodatkiem lub skutkiem ubocznym.

Czy piwo bezalkoholowe zawiera alkohol?

To może się wydawać dość głupim pytaniem, bo sama nazwa „bezalkoholowy” sugeruje brak alkoholu. Pamiętajmy, że nie każde bezalkoholowe to piwo „zero”. Jeśli na puszcze albo butelce jest napis „zero”, oznacza to, że w napoju nie ma w ogóle zawartości alkoholu. Jeśli takiego napisu nie ma, to powinniśmy spojrzeć na etykietkę. Może się okazać, że zawiera ono między 0 a 1%. Wtedy nie powinniśmy takiego napoju tykać, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy spożywać alkoholu.

Co wolno pić kobiecie w ciąży?

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, co wolno im pić i jeść. To bardzo odpowiedzialne podejście, gdyż zdrowie dziecka staje się wtedy najważniejsze. Wszystkie środki trzeba podjąć, aby zapewnić mu poprawny rozwój. Dlatego niedopuszczalne jest, aby oczekująca kobieta piła alkohol albo paliła papierosy. Za to piwo zero już jest nieszkodliwe i można spokojnie sobie je wypić dla relaksu.

Polecane piwa zero

Jakiego piwa zero warto się napić? Bardzo ciekawą ofertę ma browar Żywiec. W jego ofercie znajdzie chociażby klasyczne IPA. Oprócz tego możemy napić się białego piwa pszenicznego, również bez zawartości alkoholu. Popularne są także radlery (konsumenci najczęściej sięgają po radlery Okocim i Warka). Pamiętajmy jednak, że są nie są to klasyczne piwa. Są to mieszanki piwa i lemoniady (lub soku), których smak już jest nieco inny. Mimo to nadają się one idealnie do gaszenia pragnienia w lecie.