Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Prohibicja alkoholowa w wielu krajach Europy

W wielu krajach Europy bardzo często kultywowano prohibicję.

Prohibicja to nic innego jak pewnego rodzaju zakaz w kwestii spożywania i produkcji alkoholu. Prohibicja bardzo często jest kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi. W zasadzie można powiedzieć, że USA to ojczyzna prohibicji z dawnych lat.

Niemniej jednak prohibicja pojawiła się także w krajach Europy, a  mianowicie: w Hiszpanii, Portugalii, w Austrii, a także u naszych zachodnich sąsiadów czyli Niemców. Była równie ż popularna  w krajach bałkańskich oraz w Skandynawii.

Początki europejskiej prohibicji to głównie Norwegia, Finlandia i Islandia. Przez wiele osób prohibicja kojarzona jest także ze swego rodzaju eksperymentem, który nazwano eksperymentem szlachetnym.

Dlaczego tak naprawdę wprowadzano prohibicję?

Ponieważ była to pewnego rodzaju walka. Głównie chodziło tutaj o przybyszy z zagranicy, aby nie kultywowali picia napojów alkoholowych w nowym państwie.

Co zyskały rządy, że wprowadzały prohibicję?

Celem wprowadzenia restrykcji związanych z prohibicją miała być walka z alkoholem. W USA np. walka została wygrana, a liczba osób pijących alkohol zmniejszyła się o połowę.

Jakie były negatywne skutki prohibicji?

Na pewno rozszerzyło się znacznie działanie półświatka i zwiększyła się produkcja alkoholu nielegalnego. Na tym zyskiwały jedynie mafie i osoby biorące w tym udział.

Czy prohibicja była również w Polsce?

W zasadzie w Polsce była częściowa prohibicja. Było to związane między innymi z wprowadzeniem spożywania alkoholu między różnymi ważnymi wydarzeniami kulturalnymi czy też wydarzeniami związanymi z życiem politycznym lub religijnym. Np. prohibicja została wprowadzona na czas wizyty papieskiej lub też na czas wyborów, czy w momencie trwania referendum.