Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Co piją Meksykanie?

meksykanie

Meksyk to naprawdę piękny kraj z bogatą historią. Mamy z nim bardzo wspólnego, chociażby pod tym względem, że naród meksykański również musiał mierzyć się z reżimem totalitarnym. Jesteśmy też podobni pod względem religijnym, a to za sprawą Jana Pawła II i kultu Matki Bożej z Guadalupe. Pewnie nie każdy wie, ale papież Polak dał bardzo dużą nadzieję Meksykanom w walce z zamordystyczną władzą. Kiedy odwiedził ich podczas swojej pielgrzymki, powitali go z ogromną radością. Ale mimo tych podobieństw i wzajemnej sympatii są też różnice. Dotyczą one chociażby gustu kulinarnego oraz trunków. A więc odpowiedzmy sobie na pytanie: co pije się w Meksyku?

Tequila, tequila i jeszcze raz tequila

Czy istnieje jakiś napój, który bardziej kojarzyłby się z Meksykiem niż tequila? Pije się ją we wszystkich gangsterskich filmach, w których pojawiają się Latynosi. Powstało nawet piwo o jej smaku. Z jakiegoś powodu ten meksykański trunek pokochał cały świat, a czym on właściwie jest? Robi się go z agawy, czyli rośliny podobnej nieco do aloesu. Niestety nie rośnie ona w naszej części świata, więc byłoby ciężko samemu wyprodukować tequilę. Na szczęście jednak jest coś takiego jak eksport i import, więc bez problemu możemy znaleźć ją w sklepie. Ale czy będzie ona smakować tak samo dobrze, jak podczas wizyty w Meksyku?

Mezcal czyli dziadek tequili

Gdy mówimy o meksykańskim alkoholu, to pewnie wielu z nas obiła się o uszy nazwa mezcal. Ma on dużo wspólnego z tequilą, bo również produkuje się go z agawy. Róznica znajduje się jednak w sposobie przygotowania. Aby stworzyć tequilę potrzebujemy użyć sfermentowanego soku tej rośliny. Podczas produkcji mezcalu zaś wykorzystujemy cały rdzeń.