Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Mojito – drink popularny nie tylko w klubach

mojito

Mojito – drink popularny nie tylko w klubach

Mojito to drink, który znamy z klubów i pubów. Można go również zrobić samemu w domu, jeśli akurat potrzebujemy wieczornego orzeźwienia. Co wiemy o tym drinku i jak go przyrządzić?

Czym jest Mojito?

Mojito pochodzi z Kuby, ale stał się popularny na całym globie. Jego główne składniki to rum, mięta i limonka i to połączenie zyskało sobie fanów na całym świecie. Chociaż rum najbardziej kojarzy nam się z piratami, to jest też świetną podstawą do drinków. A uzupełniony orzeźwiającą miętą i kwaśną limonką jest idealny.

Przepis. Jak przyrządzić sobie orzeźwiający drink?

Aby wykonać drink, o którym mowa, będziemy potrzebowali 40 ml rumu. Jeśli zaś chodzi o roślinną część tego napoju, to przyda nam się 6 listków mięty i połowa limonki. Pamiętajmy, że chcemy sobie trochę osłodzić życie, więc dodajmy 20 ml syropu cukrowego. Mogą być też 2 łyżeczki zwykłego cukru sypanemu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że drink który podamy gościom będzie naprawdę słodki i przyjemny w smaku.

Jeśli robimy go dla samych siebie, to też nie zaszkodzi zadbać o jego słodycz. Wszyscy przecież lubimy sobie pozwolić na coś słodkiego od czasu do czasu. Zwłaszcza że posłodzona limonka daje świetną kombinację, którą doceniamy nie tylko w drinkach alkoholowych ale też napojach owocowych takich jak soki czy nektary. Żeby wzmocnić satysfakcję, nie zapomnij o kruszonym lodzie.

Aby przyrządzić ten drink najlepiej zacząć od limonki, którą pokrojoną na cztery części kładziemy na spód szklanki. Dodajemy do tego liście mięty i ucieramy tak, aby na dnie szklanki pojawił się sok. Wtedy możemy ten sok posłodzić a następnie wymieszać z rumem. Resztę szklanki wypełniamy wodą gazowaną i dodajemy lud. Napój jest wtedy gotowy i możemy cieszyć się jego jakością, jak gdybyśmy właśnie otrzymali go od barmana.

Własne modyfikacje

Nasz drink możemy oczywiście zmieniać na różne sposoby. Czasem będą to zmiany na lepsze, czasem na gorsze, ale ważne jest, aby eksperymentować i próbować czegoś nowego. Chodzi tutaj więc o różne kombinacje owocowe ale nie tylko. Skoro już jesteśmy przy owocach, to możemy zastanowić się nad tym, co będzie dobrze komponować się z naszą limonką i miętą. Ciekawą opcją jest jest dodać kawałeczki grejpfruta, które uprzednio rozetrzemy razem z limonką.

Warto zastanowić się też nad innymi owocami takimi jak maliny albo truskawki. Je również należy pokroić na małe kawałeczki i rozgnieść, aby jak najwięcej smaku z nich wydobyć i przenieść go do naszego napoju.

Czy Mojito bez rumu to dalej Mojito?

Dowiedzieliśmy się już, że Mojito jest drinkiem na bazie rumu. Ale czy jest to jedyny sposób na przyrządzenie go? Można zamiast rumu użyć naszej polskiej wódki. Trudno powiedzieć, czy można go wtedy nazwać na wzór oryginału, ale jest to zawsze ciekawa modyfikacja. Możemy w tej wersji dodać nieco więcej mięty, aby zneutralizować smak wódki.

Mamy też opcję dla abstynentów. Jeśli ciekawi nas smak takiego orzeźwiającego napoju, ale nie spożywamy alkoholu, to możemy spróbować jego lekką wersję. Chodzi tutaj o użycie samej wody gazowanej bez dodatku alkoholu. Żeby nadrobić smak, możemy dodać nieco więcej limonki, albo właśnie uzupełnić napój innymi owocami, takimi jak truskawka.

Bezalkoholowy drink to świetna okazja dla osób, które nie lubią pić albo nie mogą. Zwłaszcza polecamy go kierowcom oraz osobom, które mają bardzo mało czasu na relaks ze względu na duży natłok w pracy. W takich sytuacjach picie alkoholu może sprawić, że trudniej nam będzie wypocząć przed kolejną dawką pracy. Wiemy przecież, że alkohol może powodować problemy ze snem (choć pozornie go ułatwia) oraz pogarszać samopoczucie na dobry dzień. W takim wypadku lepiej jest więc sięgnąć po coś bez procentów.