Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Tiuram czyli śmierć z powodu kaca

tiuram

Tiuram jest środkiem owadobójczym i grzybobójczym, co samo w sobie już może sugerować, że spożycie go nie jest dobrym pomysłem. Okazuje się jednak, że sam w sobie człowieka nie zabije, ale w połączeniu z alkoholem jest już faktycznie zabójcze. Warto też wspomnieć, że zabójcze nie jest samo zmieszanie tych substancji, ale to co dzieje się potem podczas kaca. Tak, gdy w naszym organizmie znajdzie się tiuram, to możemy nie przeżyć kaca. Wyobraźmy sobie tych wszystkich naszych znajomych, którzy dzień po imprezie mówią nam, że umierają. Uważajmy na takie sygnały. Może się któregoś razu okazać, że wcale to nie jest wyolbrzymienie, tylko po prostu delikwent uraczył się tiuramem.

Skąd to wiemy?

Skąd to wiemy, że tiuram ma takie właściwości? Przecież nikt chyba nie próbuje tego zażywać, bo jest to środek do roślin. Oczywiście do zatrucia może dojść w przypadku zwierzęcia, które niechcący zjadło taką spryskaną roślinę. Tylko, że zwierzęta nie piją alkoholu, więc nadal wydaje się to dziwne. Na szczęście jednak mamy naukę, która potrafi sprawdzać wiele rzeczy w środowisku naukowym bez konieczności testowania ich na ludziach. Tak właśnie badacze wykorzystali swoją wiedzę, aby odkryć, że połączenie tiuramu i kaca alkoholowego przynosi śmierć.

Tiuram został wycofany

Gdyby jednak komuś strzeliło do głowy sprawdzić swoją wytrzymałość i zażyć śmiertelną mieszankę, to na pewno mu się to nie uda. Zgodnie z unijną dyrektywą nie wolno już handlować tym środkiem, więc nie kupimy go w żadnych sklepie ogrodniczym. Powodem wycofania go ze sprzedaży jest oczywiście jego toksyczność, więc wszystko z myślą o zdrowiu naszych zwierząt oraz środowisku. Jeśli jednak chcieliśmy skorzystać z niego właśnie ze względu na właściwości grzybobójcze, to nic straconego. Na rynku istnieje wiele zamienników, które będą pełnić tę funkcję tak samo dobrze a może nawet i lepiej. Wystarczy więc, że udamy się do specjalnego sklepu i poprosimy któregoś z pracowników o pomoc. Na pewno będą wiedzieć, którego dokładnie środka potrzebujemy.