Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Czym jest pantomogram?

Standardowa wizyta u dentysty nie zawsze pozwala dokładnie określić konkretny problem pacjenta. Niekiedy konieczne jest zrobienie specjalistycznego zdjęcia. Warto wiedzieć, jakie problemy pozwala wykryć panoramiczne prześwietlenie zębów.

Opis badania

Pantomogram jest zdjęciem rentgenowskim zakrzywionych struktur szczęki oraz żuchwy. Jego wykonanie trwa zazwyczaj kilka sekund, a pacjent nie odczuwa przy tym żadnego bólu. W obrębie pantomogramu wyróżnia się zdjęcia wewnątrzustne, zewnątrzustne i cyfrowe. Pierwszy typ jest rzadko stosowany. Określa się go również jako zdjęcie panoramiczne. Lampa rentgenowska umieszczana jest wewnątrz jamy ustnej pacjenta. Rtg poszczególnych łuków wykonywane jest oddzielnie. W trakcie robienia zdjęcia pacjent przytrzymuje specjalną kliszę, przylegającą do twarzy w okolicy nosa albo brody. Zewnątrzustny pantomogram w Warszawie realizowany jest w pozycji stojącej. Pacjent ubrany w ochrony fartuch stoi nieruchomo z wyprostowanym kręgosłupem szyi. Między siekaczami trzyma on również ustnik w celu rozklinowania zębów. W pantomogramie zewnątrzustnym górna część aparatu umieszczona jest po jednej stronie głowy pacjenta, a film po drugiej. Obie części zataczają elipsę, przypominającą krzywiznę łuków zębowych. Lampa RTG odpowiada natomiast za wysyłanie specjalnej wiązki. Klisza przesuwa się tak, by naświetlane były jej kolejne fragmenty. Ostatni typ pantomogramu stanowi zdjęcie cyfrowe. W tej metodzie zamiennikiem kliszy jest specjalny czujnik CCD. Obraz widoczny jest na ekranie monitora jako cyfrowe zdjęcie. Pantomogramy przerabiane są dzięki komputerowym programom. Obraz można wyostrzać, badać gęstość, barwić itd. Pantomogramy cyfrowe są bezpieczniejsze od radiografii. Generują one bowiem niską dawkę promieniowania.

Zastosowanie

Dzięki zdjęciom można sprawdzić stan zębów pacjenta oraz przylegających struktur. Pantomogramy pozwalają na wykrycie wad rozwojowych, urazów i nowotworów. Stosuje się je również przy ocenie stanu kośćca u pacjentów, planujących wszczepienie implantów. Zaleca się okresowe wykonywanie zdjęć w celu sprawdzenia uzębienia i innych narządów żuchwowych. RTG robione jest w ośrodkach, posiadających odpowiedni aparat. Mogą to być punkty przy gabinetach stomatologicznych lub niezależne przychodnie.

Wady

Pantomogramy nie oddają rzeczywistej wielkości obrazowanych układów. Zdjęcie jest bowiem powiększone o 15 procent. Pantomogram charakteryzuje się również warstwowością, przez co kanał żuchwy może być niewidoczny. Tomografia komputerowa i analizy sumacyjne stanowią bardziej precyzyjne rozwiązanie. Wadą pantomogramu wewnątrzustnego jest nakładanie się wielu struktur żucia. Pacjenci nie zawsze są również w stanie wytrzymać w odpowiedniej pozycji w trakcie badania.

Prześwietlenie panoramiczne pozwala wykryć wiele dolegliwości zębów i żuchwy. Koszt badania nie przekracza stu złotych. Zdjęcie można również wykonać w ramach prywatnej opieki medycznej. Szczegółowe informacje na temat pakietów, gwarantujących dostęp do usługi, znajdują się stronie internetowej https://cmp.med.pl/.