Tapster.pl

alkohole świata – ciekawostki – informacje

Młodzież i alkohol. Co o tym połączeniu mówią naukowcy?

Picie w miejscu publicznym jest zakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Młodzież w starciu z alkoholem

Młodzież i alkohol to nienajlepsze połączenie. Niby każdy wie, że nadmierne spożywanie prowadzi do negatywnych skutków, a mimo to wciąż ludzie regularnie sięgają do kieliszków i butelek. Niestety wśród tych ludzi znajdują się też młodzi, którzy być może przejęli ten nawyk po swoich rodzicach lub starszych kolegach. Czy da się w merytoryczny sposób przekonać młodzież, aby wstrzymała się przed inicjacją alkoholową? Przedstawiamy kilka ważnych powodów, dla których młode osoby nie powinny spożywać alkoholu.

Alkohol a młodzież. Co mówią badania?

Wiemy, że alkohol może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dotyczy to między innymi uszkodzenia wątroby, które w wielu przypadkach kończy się śmiercią. Wydawać jednak się może, że zgony związane z nadużywaniem alkoholu to cecha osób starszych, które piły przez wiele lat swojego życia. Prawda jest taka, że nawet młode osoby to dotyka. Dla przykładu raport z 2002 roku przygotowany przez amerykańską instytucję CDC pokazał, że alkohol powoduje dużo więcej zgonów wśród osób nieletnich niż wszystkie używki razem wzięte. Może to dawać rodzicom do myślenia, którzy tak bardzo boją się, że ich dzieci popadną w narkotyki, jednocześnie pozwalając im w młodym wieku wypić swój pierwszy kieliszek.

Alkohol kontra ośrodkowy układ nerwowy

dr Andrzej Silczuk z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w jednej ze swoich publicznych wypowiedzi podkreślił, że u młodej osoby ośrodkowy układ nerwowy dopiero się rozwija. A to właśnie ta część mózgu jest odpowiedzialna za doznania, jakie daje zażywanie używek. Według eksperta spożywanie alkoholu w nastoletnim wieku może spowodować pogorszenie się zdolności społecznych i poznawczych.

Stosowne badania w tej dziecinie przeprowadzili pracownicy naukowi Oregon State University. Według ich odkryć zbyt częste spożywanie alkoholu w młodym wieku prowadzi do uszkodzenia tych obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za koncentrację, pamięć czy nawet korzystanie z języka. Nie ma się więc co dziwić, że osoby, które piją od dłuższego czasu, zwłaszcza jeśli zaczynały w wieku nastoletnim, mają bardzo duże problemy ze skupieniem się i nauką nowych rzeczy.

Kości, płodność i ciśnienie

Na przestrzeni lat pojawiało się wiele różnych badań, udowadniających negatywny wpływ alkoholu na nasze zdrowie. Picie go w młodym wieku może doprowadzić do tego, że po wejściu w dorosłość odkryjemy w sobie wiele problemów medycznych, których się nawet nie spodziewaliśmy. O jakich problemach mowa?

Na częstym zaglądaniu do kieliszka cierpi chociażby twardość kości. Badania w tym obszarze przeprowadzili naukowcy z kalifornijskiego Marymount University. Okazało się, że młode kobiety (przedział wiekowy 18-20 lat), które w trakcie swojej edukacji piły alkohol regularnie, mają dużo mniej gęste kości od rówieśniczek, które od alkoholu stroniły.

Warto też zerknąć do artykułu, który opublikowali duńscy naukowcy w czasopiśmie „BMJ Open”. Przeanalizowali oni wyniki badań mężczyzn w przedziale wiekowym 18-28 lat pod kątem jakości ich nasienia. Wynik badania wykazywał, że regularne spożywanie alkoholu psuje nasienie a intensywność picia jedynie zwiększa problem. Ściśle rzecz ujmując, najintensywniej pijący mężczyźni produkowali nasienie, zawierające ok. 33% mniej plemników od niepijących lub pijących mniej rówieśników. Badacze ci nie wykazali jednak, czy odstawienie alkoholu może spowodować cofnięcie tych skutków.